Fassaadi viimistlusmaterjalid: valiku liigid ja nüansid
Nagu praktika näitab, võib fassaadi materjali ja värvi valik ehitusprojekti koostamisel olla klientidele keeruline. Fassaadi viimistlust on mitut liiki. Käesolevas artiklis vaatleme kõige populaarsemaid ja sagedamini kasutatavaid liike, võrdleme nende eeliseid ja puudusi.
Fassaadimaterjali valimisel on neli määravat tegurit:
1) Toimivusnäitajad;
2) Välimus;
3) Materjali hind;
4) Kohaliku omavalitsuse esitatavad nõuded maja välisilmele (väljastatud projekteerimistingimuste või detailplaneeringu alusel).
2) Välimus;
3) Materjali hind;
4) Kohaliku omavalitsuse esitatavad nõuded maja välisilmele (väljastatud projekteerimistingimuste või detailplaneeringu alusel).
Millised omadused peaksid fassaadimaterjalil olema?
Välisviimistluskiht peab olema piisavalt tugev, prao-, vee-, külma- ja gaasikindel, aurukindel, veekindel ning piisava nakkuvusega aluspinnaga. Viimistluskiht peab vastu pidama vähemalt 50 vahelduva külmutamise ja sulatamise tsüklit. Heitgaaside, söövitava tolmu ja happesademetega tööstuslinnade atmosfäär ei ole maja fassaadipinnale lihtne katsumus, eriti kui fassaadilt eemaldada mustus abrasiivsete osakestega kodukeemia abil (me ei soovita tungivalt seda teha, selline puhastamine põhjustab lugematuid väikeseid kriimustusi, mis kiirendavad pinna saastumist).
Toome välja veel ühe olulise punkti – keskkonnasõbralikkuse. Paigaldatud fassaadikate peab vastama kõikidele ohutusstandarditele ja majaelanikele esitatavatele nõuetele, ei tohi kuumutamisel ega veega kokkupuutel eraldada kahjulikke mürgiseid aineid.
Vaatleme üksikasjalikumalt iga liiki, määrame nende eelised ja puudused.
Eramute fassaadide katmisel kasutatavatest viimistlusmaterjalidest on Eestis jätkuvalt levinumad puitlaudis ja krohv.
KROHV
Krohv võimaldab maja fassaadi kaunilt ja odavalt viimistleda, seega on see väga populaarne materjal, ometi üsna alahinnatud. Vaatamata kõikidele müütidele on dekoratiivkrohv vastupidav ja ükski krohv ei määrdu kergesti, olles samas peaaegu kõigist viimistlusmaterjalidest palju odavam.
Vaatleme üksikasjalikumalt kõiki krohvi positiivseid omadusi:
Atraktiivne välimus. Erinevad liigid ja värvid võimaldavad realiseerida palju disainiideid ja anda majale individuaalsust. Turul on palju dekoratiivkrohvi võimalusi – palju värve igale maitsele.
Vastupidavus. Nüüdisaegsed krohviliigid kestavad aastakümneid – need on vastupidavad keskkonnamõjudele, taluvad temperatuurikõikumisi ega karda ultraviolettniiskust. Peaaegu kõiki liike eristavad suurepärased tööomadused: kõrge elastsus, tolmu hülgavad omadused (v.a akrüül), isepuhastuvus vihma ajal, kasutuskindlus tänu kaaliumkloriidi sisaldusele.
Paigaldamise lihtsus.
Odav.
Krohvi puudus:
Vastuvõtlikkus mehaanilistele kahjustustele.
Pinna eeltöötluse omadused. Eramu fassaadi viimistlemine krohviga nõuab hoolikat ettevalmistust – seinad peavad olema hästi puhastatud ja krunditud.
Maja fassaadi viimistlus kiviga: looduslik ja dekoratiivne kunstkivi
Fassaadide katmine looduskiviga on kõige kallim maja fassaadi viimistlusviis. Kuid sellisel materjalil on palju eeliseid – fassaadide kena välimus, vastupidavus, vastupidavus igasugustele kahjustustele, suurepärased soojus- ja heliisolatsiooniomadused ning keskkonnasõbralikkus.
Puuduste hulgas on paigaldamise kõrge hind ja keerukus.
Kunstkivil puuduvad sellised puudused – selle hind on looduslikust odavam (kuid siiski kõrgem kui teistel fassaadi kaunistamiseks mõeldud materjalidel) ja materjal ise on toodetud kalibreeritud elementidega, mis oluliselt lihtsustab ja kiirendab katteprotsessi. Lisaks on turul saadaval tohutu hulk kunstkivi võimalike värvide palette, mitte ainult looduslike imitatsioonidega, vaid ka eksperimentaalsete tekstuuride ja värvide kombinatsioonidega.
Kunstkivi ei jää vaatamata looduskivi madalamale hinnale sellele vastupidavuse ja toimivuse poolest alla.
Kunstkivi kasutamisel tasub tähelepanu pöörata kohaliku omavalitsuse esitatavatele viimistlusnõuetele, kuna sageli on ehitusloa saamise üheks tingimuseks imiteerivate materjalide, sh tehiskivi, telliskivi jms kasutamise keeld. Peaaegu kogu Eestis ei ole välisviimistluses lubatud looduslikke materjale imiteerivate kunstmaterjalide (näiteks plastist välisvoodrilaud) jmt plast- ning metallfassaadi-kattesüsteemide kasutamine. Toetatakse looduslike materjalide maksimaalset kasutamist, mis harmoneerub keskkonnaga.
Klinkerplaadid
Klinkerplaadid on tavalised keraamilised plaadid, mis on valmistatud spetsiaalsest savist ja mida täiendavalt põletatakse.
Klinkerplaatidega fassaadi katmise eeliseid:
Suur tugevus ja vastupidavus. Tänu oma struktuurile – peeneteraline, ilma tühimiketa – on klinkerplaadid tugevamad tsemendist ja isegi portselanist kivikeraamikast. Materjal talub kergesti kolmesadat külmumis- ja sulatamistsüklit, happevihma, igasugust koormust, ei vaju äkiliste temperatuurimuutuste mõjul kokku. Telliskivi kasutusiga on vähemalt 80 aastat. Teatavaid klinkerplaate müüakse kohe isolatsioonikihile liimituna, mis hõlbustab nende paigaldamist maja fassaadile.
Hoolduse lihtsus. Klinkerplaadid ei saastu, on kergesti puhastatavad. Pealegi ei muutu aastatega selle värvus – tänu loomulikule värvile ei tuhmu päikese ega vihma käes.
Keskkonnasõbralikkus. Plaatide valmistamisel kasutatakse ainult looduslikke materjale, mis tähendab, et hooldusprotsessi käigus ei eraldu materjalist inimtervisele mürgiseid aineid.
Suur valik ja välimus. Klinkerplaadid sobivad ideaalselt madala kõrgusega ehitusele, võimaldades anda igale rajatisele hoolitsetud ja elegantse välimuse. Värvipalett on mitmekesine, ulatudes helekreemjast kuni tumepunaste, pruunide toonideni. Leidub sileda ja läikiva pinnaga, karedat, samuti läikiva pinnakihiga klaasistunud klinkrit.
Klinkerplaatide miinused:
Kõrge hind. Kallis pole mitte ainult materjal ise, vaid ka selle kinnitamiseks kasutatavad liimikompositsioonid. Materjali rabedus enne asetamist. Klinkerplaadid nõuavad transportimisel hoolikat käsitsemist, vastasel juhul võivad tekkida laastud, kriimustused ja praod.
Puitlaudisega katmine
Plank on tavaline laud, mis on valmistatud erinevatest puuliikidest. Seda eristavad hoolikas töötlemine ja standardpaksus (20–24 mm).
Tootmiseks kasutatakse kvaliteetset puitu, ilma defektideta, välimust rikkuvate lisanditeta (sõlmed, vaigumoodustised jne).
Puitseina positiivsete omaduste hulka kuuluvad:
Keskkonnasõbralikkus. Valmistatud naturaalsest puidust, enamasti sellistest puuliikidest nagu lehis ja mänd.
Vastupidavus. Kui kasutada vetthülgavate antibakteriaalsete ühenditega immutatud lehtpuitu, saab pikendada kasutusiga kuni 30 aastani.
Materjali vastupidavus agressiivsetele mõjudele. Liikide nagu lehis, mänd, seeder vastupidavus on hästi teada ja ei vaja tõestust. Lehis talub niiskust, mädanemist, paisumist. Huvitav on see, et plangu kokkupuutel veega ei tõmbu puitviimistlus kokku, vaid muutub just kõvemaks, seega tugevamaks.
Paigaldamise lihtsus. Paigaldamine nõuab minimaalselt tööriistu ja oskusi. Materjal kinnitatakse tavaliste naeltega ja/või kruvidega. Tegija peab järgima ainult süsteemset ja täpset kinnitusdetailide ja kruvide paigutamist. Tuleb leida aega, kontrollida iga laua asendit ja taset.
Välisilme. Kasutades mitmeid paigaldusviise, erinevaid katteid ja puiduliike, saate luua eramule või abihoonetele ainulaadse ilme.
Miinuseid:
Kõrge hind – naturaalne puit on alati hinnas. Kõige kallimal materjalil on täiesti tasane pind, ilma defektideta, vastasel korral puidu klass langeb ja seda teeb ka hind. Kuid sellist puitu saab kasutada – selle toimivus ei ole väiksem ja looduslikud vead võivad anda majale autentsema ja värvikama välimuse kui täiesti tasane laud.
Vajab värvimist. Hoolimata asjaolust, et tootjad immutavad valet poolt hüdrofoobsete, antibakteriaalsete ühenditega, tuleb esiküljel ja otstes kasutada lakki ja läbipaistmatuid värve.
Ümarpalgist ehitiste ja ehitise osade rajamine ei ole ka tihti lubatud. Frees-, lamellpalgist ja rõhtprussidest ehitised (sh väikeehitised) on lubatud ilma nurgakonsoolideta ja lühinurga tappühendustega, mis kaetakse vertikaalsete piirdeliistudega. Seega tasub sellele tähelepanu pöörata kov esitatud nõudmistega tutvumisel.
Fassaadide värvikujunduse põhimõtted
Soovitame fassaadi katmisel järgida järgmisi värviaktsentide kasutamise reegleid:
– Kasutage sokli puhul tumedaid värve, kuna see on mustusele kõige vastuvõtlikum.
– Servaelemendid (olemasolul) peaksid olema värvispektris seintega külgnevad.
– Drenaažitorude, aknaluukide, ruloode ja garaažiuste puhul sobib kõige paremini ühe värvi kasutamine. See reegel kehtib ka ukse- ja aknaraamide kohta.