Kuidas määrata maja suurust?

Esimene suurus, millega inimene projekti koostamisel silmitsi seisab, on maja pindala. Järgmisena pakume teile mõned punktid, millele peaks oma ideaalse kodu projekteerimise alustamisel tähelepanu pöörama.
Liiga väike või ebamõistlikult suur?
Esimene soov, mis kerkib seoses pinna suurusega – tahan, et oleks rohkem ruumi! Kuid selles küsimuses võite veidral kombel üle pingutada. Ainult ruutmeetrite hulk ei ole sel juhul otsustav suurus. Ühe kaheliikmelise pere jaoks võib olla 150 m2 suurune maja väike ja teisele kolmeliikmelisele piisab 100 m2-st koos garaažiga. Siit teeme esimese järelduse: maja on teie jaoks liiga suur, kui selles on kasutamata ruume! Jah, need ei sega elamist, kuid ei tasu unustada, et paljude aastate jooksul maksate kogu maja ülalpidamise eest ja sellest ainult poole kasutamine on raha raiskamine.
Nõuanne: suhtuge hoolikalt ruumide paigutuse planeerimisse ja kaaluge oma vajadusi. Las toad majas olla suured, kuid üleliigseid ruume ärge tekitage! Kui eelarve võimaldab, on parem kulutada raha huvitavatele arhitektuurilahendustele ja kvaliteetsetele ehitusmaterjalidele.
Mõelge kohe algul, kui palju inimesi ja kes täpselt majas elama hakkavad, sellest sõltuvad otseselt hoone suurus ja planeering ning sellest tulenevalt ka ehituse kogumaksumus. Arvestage perspektiiviga 15-20 aastaks. Siinkohal väärib mainimist levinud väärsoovitus mõelda kohe ka järgmistele põlvkondadele. Proovige ausalt vastata küsimusele, kas teie lapsed ja lapselapsed hakkavad tõepoolest selles majas elama.
Teine äärmus – majas on liiga kitsas. Sel juhul on mugav elukorraldus problemaatiline. Et maksimaalselt ruumi kokku hoida, peab siis kasutama erinevaid nippe. Panipaikade puudumine võib ka ennast tunda anda. Kuid nagu praktika näitab, sobivad väheldased ja lihtsad viilkatusega majad väikesele perele mugavaks eluks üsna hästi. Peaasi on läbimõeldud ja hoolikalt kalkuleeritud projekt, kus „surnud“ kasutu ruumi hulk on minimaalne. Kompaktse maja pinda saab visuaalselt suurendada rõdule või terrassile avaneva põrandast laeni ulatuvate akendega, avatud elutoaga ning söögitoa ja köögi liitmisega üheks ruumiks. Kogenud arhitekt aitab valida ideaalse planeeringu.
Kuidas siis määrata maja optimaalset suurust?
Selleks on mitu viisi. Esiteks tasub koostada ruumide loetelu ja arvutada nende kõigi sobilik pindala. Soovitame kasutada järgmist spikrit:
Tambur – 2-3 m2
Esik – 6-9 m2
Elutuba ja söögituba – 20-50 m2
Köök – 10-20 m2
Vannituba – 6-15 m2
Dušširuum – 3-6 m2
Magamistuba – 10-25 m2
Külaliste tuba / kabinett – 8-15 m2
Tehniline ruum / panipaik – 3-10 m2
Ühendavad ruumid (koridorid, hallid, trepid) + 10-15 %
Viidatud pindalad on näiteks, mida võib võtta aluseks, kuid seda pole vaja täpselt järgida. Näite põhjal on ühe magamistoa ja kabinetiga, kuid ilma garaažita maja pindala 80-170 m2. Igal üksikul juhul on vaja arvestada pindala ja tubade arvu lähtuvalt oma elustiilist ja eelarvest. Seejuures pidage meeles, et igapäevase elu mugavuse ei määra mitte ainult ruumide suurus ja arv, vaid ka nende asukoht üksteise suhtes!
NB! Ehituse maksumusest rääkides tasub arvesse võtta seda, et mida suurem maja, seda odavam selle ruutmeetri ehitamise maksumus. Seetõttu võib mõne 150 m2 suuruse maja projekti ja kuni 200 m2 suuruse projekti realiseerimiseks kuluda sama rahasumma.
Loodame, et suutsime leida vastuse teid huvitavale küsimusele. Vastuseid muudele küsimustele võib leida siin.
IDEA Arhitektid on alati rõõmuga valmis teid aitama teie unistustekodu realiseerimisel!