Millist kööki valida – suletud või avatud kööki? Unistuste kodu projekteerimine

Inimeste harjumus koguneda kolde ümber on pärit iidsetest aegadest. Kui inimesed lõpetasid koopaelu ja hakkasid endale maju ehitama, jäi kolle pere jaoks ikkagi kodu südameks. Suur ahi asus traditsiooniliselt keset eluaset ning oli ehituse esimeseks etapiks, selle ümber kerkisid järgmisena maja seinad. Ahi andis sooja, oli magamisasemeks ja aitas rõivaid kuivatada, selle sooja seina kõrval pere sõi või veetis õhtut majapidamistoimetusi tehes. Tuli ette, et samasse hoonesse võeti pakase eest varjule ka väiksemad koduloomad. Köök hõlmas traditsiooniliselt tervet maja, jagamata seda tubadeks või oli eluhoone suurim ruum.
Teistsugust ruumijaotust kasutati jõukates majades, kus elu ilma teenijateta oli mõeldamatu. Toiduvalmistamise ala eraldati härraste majapoolest, et köögilõhnad sinna ei tungiks. Toidukordadeks võeti kasutusele eraldi söögisaalid. Köök asus „räpases“ pooles, oli härrasrahva silme alt ära, maksimaalselt kaugel ja eluruumidest eraldatud. Varahommikust hilise õhtuni käis köögis väsitav töö: suurema osa päevast täitis ruumi puudega köetava ahju suitsuving ja pottide ning pannide aur, ühes kööginurgas pesti nõusid, teises puhastati köögivilju, kitkuti kanu või sõtkuti tainast.
Vaatamata väga suurtele muutustele ajas ja maailmavaates ning kodu planeerimise motiivides, on köögil tänaseski kodus keskne koht. Sellele pole aidanud kaasa mitte ainult tehniliste ja disainilahenduste areng, vaid ka idee mitmefunktsioonilisest avatud ruumist, kus võib veeta mõnusalt aega, kogunedes siia perega või võtta vastu külalisi.
Kaasaegsetes ruumilahendustes kohtab harva eraldatud kööke. Tellijatele meeldib ruume ühendada ja nad lisavad köögi rõõmuga elutoale. Teistele taas selline lahendus ei sobi. Kumb neist variantidest on aga tegelikult mugavam – eraldatud või avatud köök? Toome järgnevalt ära nii ühe kui teise plussid ja miinused.
Eraldatud köögi eelised:
Eraldatud köögi puudused:
Avatud köögi eelised:
Avatud köögi puudused:
Kokkuvõte:
Ükskõik millise variandi – avatud või eraldatud köögi – kasuks te ka ei otsustaks, IDEA ARHITEKTID on alati rõõmsalt valmis aitama teid selliste kodulahendustega, mis vastavad ideaalselt teie vajadustele ja nõudmistele.
Loodame, et suutsime leida vastuse teid huvitavale küsimusele. Vastuseid muudele küsimustele võib leida siin.
IDEA Arhitektid on alati rõõmuga valmis teid aitama teie unistustekodu realiseerimisel!