SÄÄSTLIK MAJA: MILLEGA TULEB ARVESTADA PROJEKTEERIMISE STAADIUMIS?

HOONE SUURUSE VALIK.
Elamiseks mugav maja ei pea sugugi suur olema. Väikesed majad võivad olla ka funktsionaalsed ja hubased, kui neid õigesti planeerida. Nad on head selle poolest, et nende ehitus on odavam ja hooldus säästlikum. Suurema pindalaga maja ehituskulud on suuremad, kuid ruutmeetritesse ümberarvutatult on maksumus väiksem. Psühholoogide väitel piisab ühe inimese mugavaks äraolemiseks 28 m2. Järelikult piisab neljale inimesele 120 m2 pindalaga majast. Visuaalselt saab ruumi laiendada suurte panoraamakende abil: keskkonnaga ühte sulades näeb ruum välja suurem. Kuidas oma tulevase maja pindala õigesti arvutada, lugege lähemalt meie artiklist.
TOOGE ESILE OLULISED TSOONID.
Säästliku maja projekt on hea selle poolest, et selles nähakse ette üldine ruum, mis saadakse väikeste tubade ühendamise teel. Kuid sellises ruumis elamise mugavus ei tohiks kannatada erinevate tsoonide ühendamise tõttu. Eramajas saab eristada kolme tsooni, mis on rühmitatud eesmärgi järgi:
Esimesel korrusel võib ruumi ühendavaks elemendiks olla avar elutuba, teisel korrusel puhketuba või raamatukogu. Suurim tuba paikneb üldiselt sissepääsu kõrval. Kompaktse maja projektis soovitatakse ühendada mitut funktsionaalset ala: elutuba, söögituba, köök. Saadud ruum jagatakse osadeks kujunduslike võtete ja kergete vaheseinte abil. Laste- ja magamistoad asuvad üldiselt maja kaugemates osades või teisel korrusel. Maja projektis peaks olema minimaalne arv koridore, kuna neid peetakse kasutuks ning mitteeluruumiks. Koridori optimaalseks laiuseks peetakse 1,2 m, seda ei tasu liiga kitsaks teha, kuna inimestel on seal ebamugav liikuda ja ka mööblit on võimatu ümber paigutada. Sanitaarsõlmede paigutus nõuab erilist tähelepanu. Kolmeliikmelise või suurema pere jaoks planeeritakse kaks vannituba – kahekorruselise maja puhul üks igale korrusele ja tehnovõrkude mugavuse huvides paigutatakse need tavaliselt üksteise kohale.
KÜTE.
Küttekulude vähendamiseks laske majja projekteerida kindlasti tuulekoda. Kui seda mitte teha või teha see liiga kitsas, pääseb jahe õhk välisuste avamisel eramu ruumidesse. Et tuulekoda oleks mugav ja tõhus, peaks selle laius olema vähemalt 1,4m. Elektrikulud vähenevad, kui toad paigutada ilmakaarte suhtes õigesti, et tagada ruumides maksimaalne loomulik valgustus. Kuid tasub meeles pidada, et ka kõige soojemate ja kvaliteetsemate akende soojuskaitse on ehitusnormidele vastavate seinakonstruktsioonide omast mitu korda väiksem. Suure klaaspinna korral suurenevad kindlasti soojuskaod. Eelnevat arvesse võttes on eluruumide põrandapinna optimaalne suhe akende pindalasse 8: 1 kuni 5: 1. See tähendab, et 20 m2 ruumi optimaalne klaasistusala on 2,5-4 m2. Mida suurem on klaasistusala, seda rohkem tuleb kütmiseks kulutada. Ühtlasi ei tohiks korruse kõrgus ületada kolme meetrit – see suurendab oluliselt välisseinte ja klaaside pindala, mis tähendab, et sellise maja puhul ei saa säästlikkusest juttugi olla. 2,7-3-meetrine maja teeb elamise täiesti mugavaks.
Loodame, et suutsime leida vastuse teid huvitavale küsimusele. Vastuseid muudele küsimustele võib leida siin.
IDEA Arhitektid on alati rõõmuga valmis teid aitama teie unistustekodu realiseerimisel!
logo