MIS MÕJUTAB EESTIS MAJA EHITUSKULUSID?

Maja ehitamine on keeruline protsess, mis jaguneb mitmeks etapiks, mille maksumus võib oluliselt erineda. Käesolevas artiklis käsitleme neist peamisi:
• Krundi valik. Selles etapis määratakse kindlaks krundi suurus, selle konfiguratsioon, kaugus linnast ja maanteedest, geoloogilised ja keskkonnaomadused, samuti võrkudega liitumise punktide kättesaadavus. Kõik see võib märkimisväärselt mõjutada ehituse kogumaksumust. Sellest artiklist leiate kasulikke näpunäiteid selle kohta, millist krunti valida.
• Projekteerimine. Arhitektuuriprojekt määrab kindlaks objekti algväärtuse, selle välimuse, asetuse, materjalid jne. See on kogu ehitusprotsessi kõige keerulisem ja kõige olulisem etapp!
Maja hind sõltub järgmistest teguritest:
– Korruselisus. Sama pindala, sarnase kuju ja pindalaga 120-150 m2 majadest on kõige kallim ühekorruseline, kõige soodsam – mansardkorrusega maja ja teisel kohal on täisväärtuslik kahekorruseline maja.
Arhitektuurilised iseärasused. Mida keerukam on katuse kuju, seda kallim see on. Kõige soodsam katus on viilkatus. Kõige soodsam maja kuju on ristkülikukujuline. Mida keerulisem on maja kuju ühes eendite, sammaste, varikatustega – seda kallim see on!
• Ettevalmistav etapp. Etapp hõlmab krundi puhastamist, maa ettevalmistamist (pinnase, puude, kändude eemaldamine, juurdepääsuteede ehitamine jne). Mida rohkem on krundil kõrguste erinevusi ja mida rohkem on puid, seda kallimad on kulud.
• Vundamendi ja kommunikatsioonide rajamine. Vundamendi maksumus võib varieeruda 2–3 korda, sõltuvalt selle tüübist (lint, plaat, vai), armatuuri läbimõõdust ja mahust, betooni mahust ja selle margist. Samuti mõjutavad ehituskulusid maja arhitektuurilised iseärasused, geoloogilised tingimused ja maastiku reljeef, samuti kaugus kommunikatsioonide liitumispunktidest.
• Majakarbi ehitus. Maksumus sõltub arhitektuuriprojekti keerukusest (põrandamärgiste erinevused, eendite, varikatuste ja rõdude olemasolu) ja valitud konstruktsioonimaterjali tüübist. Keskmiselt võib sama maja seinte maksumus erineda 1,5 korda. Telliskivi, poorbetooni, keraamiliste plokkide või puittalade maksumus varieerub märkimisväärselt. Samuti tasub arvesse võtta, et kõiki seinamaterjale on võimatu ühekorraga tarnida ja maha laadida, seda tehakse mitmes etapis iga korruse jaoks eraldi. Iga kord renditakse selle jaoks spetsiaalne tehnika.
• Vahelagede, sarikasüsteemi, katuse ehatamine. Selle etapi maksumus sõltub valitud materjalidest ja katusekonstruktsiooni konfiguratsioonist. Korrustevaheline vahelagi võib olla puidust, tahvlist või monoliitne. Sellest lähtuvalt võivad vahelagede paigaldamise kulud erineda 150-200%. Märkimisväärset rolli mängib siin erinevate materjalide kohaletoimetamise hind. Kas katus on kallis või ökonoomne, sõltub kõige enam materjalidest ja tootjatest. Nii näiteks läheb keraamilistest katusekividest katus teile keskmiselt 3 korda rohkem maksma kui metallist katusekividest. Isolatsiooni, katusekilede maksumus võib erineda mitu korda. Sama maja katuse maksumus võib erineda keskmiselt 3 korda!
• Fassaaditööd, hüdro- ja soojusisolatsiooni paigaldamine Maja soojusisolatsiooni maksumus sõltub soojustusmaterjali paksusest ja tüübist. Fassaaditööde maksumus sõltub viimistlusmaterjalide tüübist ja valitud tehnoloogiast. Kõik täiendavad dekoratiivmaterjalid fassaadil muudavad maja kallimaks!
• Ventilatsiooni ja kõigi vajalike tehnosüsteemide ja võrkude paigaldamine. Kõigi tehnosüsteemide paigaldamise maksumus sõltub sellest, kui palju näitajaid ja süsteemide karakteristikuid maja omanik soovib kontrollida. Otsustage, kas maja hakatakse kasutama alaliseks elamiseks või ainult 3-4 kuud aastas. Samuti tasub otsustada, kas tasub kokku hoida ehitusetapis ja ekspluatatsioonietapis üle maksta või tasub kohe investeerida parematesse ja säästlikumatesse seadmetesse.
• Haljastus. Peamised tegurid: mullatööde maht, istikute mitmekesisus ja arv krundil, väikeste arhitektuuriliste vormide olemasolu, teeradade, platside pindala, niisutus- ja valgustussüsteemide olemasolu.
Loodame, et suutsime leida vastuse teid huvitavale küsimusele. Vastuseid muudele küsimustele võib leida siin.
IDEA Arhitektid on alati rõõmuga valmis teid aitama teie unistustekodu realiseerimisel!